Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Viktoria Höhe – účel
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: so říjen 04, 2008 09:27    Předmět: Viktoria Höhe – účel Citovat

Zaujmul mě Jirko Tvůj krátký příspěvek o účelu "Černého bunkru". Nazývají jej tak obyvatelé Prostějoviček, kteří mi uvedli, že bunkr byl "dříve" (neupřesněno) celý černý.
V celku souhlasím s tím, co uvádíš. jen doplním pár svých úvah.
Velké bunkry na ploše "Hanácká louka" sloužily nespíše jako pozorovatelny pro vyhodnocování střelby dělostřelectva (praporčická škola v kasárnách) a letectva (škola pro osádky STUK na letišti). V jednom z bunkrů se vždy jistě nacházel i "řídící střelby". Cílová dopadová plocha pro tamtéž byla zcela jistě nejpozději i v letech 1938 - 1939. Potvrzují 3 objekty typu "Houba" (bunkr s protiletadlovými krakorci) a 2 pozorovatelny pro řízení palby dělostřelectva a současně vyhodnocování výsledků střelby. Dále objekt vz. 36 zkušební na tankové střelnici.
Němci zřejmě převzali stávající výcvikové plochy, které zmodernizovali a používali jako taktická cvičiště a střelnice.
U Viktorky klidně mohly být (jakožto i kdekoliv jinde) slavnostní nástupy, kde končilo každé významější cvičení. Vyvrcholením každého výcviku v kurzech, které za války probíhaly, bylo stmelovací vícedenní cvičení, které začínalo poblíž kasáren a končilo právě u Viktorky, protože tam končil výcvikový prostor. Můj předpoklad je, že se cvičilo na stupni prapor s podporou dělosřelectva. Takové množství lidí i techniky se v případě nutnosti vejde na plochu menší než jeden hektar a Hanácká louka je větší.
Velké bunkry měli doplňkovou funkci i zvedání pěchotních terčů (jak uvádí Jirka), v tomto případě myslím pouze pro letadla.
Rozhodně si nemyslím, že se z pixlí signalizovalo pomocí malých navijáků.
Pixle měli telefonní spojení (podstavce sloupů jeho vedení nalezeny na všech drahách) a primárně sloužily pro zvedání pěchotních terčů. terče se zvedaly pomocí ručních navijáků a padaly po zásahu střelou.
Strojovny sloužily ke zvedání buď rozměrných terčů nebo tzv. skupinových cílů.
Strojovna na tankové střelnici se používala ještě v 70-tých letech. Více informací by mohl vědět pan Ambroz z Rychtářova. Nechce se na to někdo podívat a promluvit s ním?
No a pomník? Z Viktorky je po Stříbrné nejlepší výhled do kraje a asi bunkr navštívil nějaký potentát třetí říše ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: ne říjen 05, 2008 17:47    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

martinur napsal:
Pixle měli telefonní spojení (podstavce sloupů jeho vedení nalezeny na všech drahách)...

Funkci podstavců sloupů (pokud je tím myšlena betonová patka se svislým kruhovým otvorem pro sloup, svisle dělená na dvě symetrické části) bych tipoval spíš jako sloup pro signalizaci vlajkou nebo signálním košem.
Telef. propojení pixlí bylo zcela jistě zemním kabelovým vedením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne říjen 05, 2008 22:22    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

martinur napsal:

Velké bunkry na ploše "Hanácká louka" sloužily nespíše jako pozorovatelny pro vyhodnocování střelby dělostřelectva (praporčická škola v kasárnách) a letectva (škola pro osádky STUK na letišti).


Můžu se zeptat kde jsi vyčetl informaci o škole pro výcvik osádek STUK na letišti? (pokud tedy myslíš vyškovské letiště)

Co se týče těch nástupů u Vítězné, jak jsem napsal v článku, nepovažuju to za pravdivou informaci, i když to samozřejmě nemůžu vyvrátit na 100% Very Happy Jde tu taky o to, co si představit pod pojmem nástup cvičicích vojsk, je to četa nebo rota, nebo celý pluk?
Mikš doslova uvádí: "Ví se však, že u něho (Vítězná) bylo symbolicky zahajováno a zakončováno každé větší cvičení jednotek Wehrmachtu..."
Co je to větší cvičení? a co znamená u Vítězné? tohle prostě není jasně definované ja sem to vždycky chápal tak že to cvičení zahajovali přímo pod Vítěznou, ne někde v okolí nebo na Hanácké louce, to ho mohli zahajovat a ukončovat prakticky kdekoliv v okolí, neboť Vítězná musela být vidět i z více vzdálených míst.
Tím co jsem napsal v článku sem chtěl především poukázat na to, že neustále opakovat informaci o "zahajování cvičení pod Vítěznou" je nesmysl, který si můžu vyložit na 100 způsobů a jako takový je nic neříkající. (Nehledě na to že ta informace prostě není ničím podložená = pro mě nedůvěryhodná) Toť můj názor

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 10:26    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

Zadej Jirko do vyhledavače "Wischau Luftwaffe" a pak stačí jen umět německy. Nebo odkazuji na Letectví a kosmonautika, někdy mezi lety 1985 a 1989, vyšel tam nádherný článek o problematice letiště ve Vyškově za války.
Jistě si vzpomeneš, že jsem ti nabízel jej dohledat, než jsem všechno dal do sběru. Nu což, už nám zbývá jen internet Smile. Vraťa Venský na z LHS by mohl nějaké dokumenty mít.
V tom L+K byla krásná fotomontáž, jak by měl vypadat Vyškov po válce podle německých architektů.
Jinak připomínám, že mám fotku chlapa (bydlí poblíž Ondry), který má velmi zajímavé info o letišti. Měl kamaráda v Německu, který za války na letišti sloužil!

Dále jak píše Zdeněk o vedené telefonu: je pravděpodobné, že vedl telefon v zemi, otázkou však je ODKDY? Protože cihlové výklenky v pixlích nevypadají původně z roku 1940 a 1941. Soudím, že byly dobudovány v průběhu války. Tím zůstává otázka sloupů otevřená. Nachází se totiž jak v týlu pixlí, tak i v jejich předpolí, což je divné. Jsou i tam, kde žádné pixle nejsou.
Myšlenka na signalizaci není špatná a přivádí mne spíše k úvaze, že na sloupech mohly být značky vyznačují střelnici - hlavní a vedlejší směry palby a hranice střelnice. V současnosti funguje praticky identický systém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 10:37    Předmět: Citovat

Zadal jsem, nenašel jsem... Smile Snad máš na mysli 1. skupinu bitevní eskadry 101, ovšem ta byla ve vyškově poměrně krátce a nebyla to škola nýbrž běžná bojová jednotka, když mi dohledáš konkrétní školu pro osádky bitevních letadel, budu ti velmi vděčný Exclamation Co se týče toho pána, měli bychom se za ním vypravit Rolling Eyes
_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 10:40    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

Jirko našel jsem během chvilky označení letecké školy Luftwaffe ve Vyškově.
"Schlacht-fliegerschule 101". Od června 1944 byl velitelem školy Friedrich Lang. Když si dohledáš význam ve slovníku a výše uvedené jméno, tak můžeme diskutovat, zda-li ve Vyškově byla škola osádek Štuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 10:41    Předmět: Citovat

SMS jsem před chvílí přijal, na konci týdne se ozvi Smile

http://www.vasut.cz/data/dokumenty/313/Ju%2087%20Stuka%20(web).pdf

http://www.stengerhistorica.com/History/WarArchive/Ritterkreuztraeger/Halm.htm

http://www.geschichte-mitteldeutschland.de/19.html

V posledním odkazu autor dokonce uvádí školu leteckých mechaniků ve Vyškově ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 10:59    Předmět: Citovat

Tuto adresu jistě znáš, když se v tom začteš, tak je tam několik údajů o letišti Vyškov. nechtělo se mi to studovat celé, ale nejméně v "Partu 18 - A/B 43" a "Partu 19 - A/B 71 jsou připomínky letiště Vyškov. Dále A/B 113 ...
Více jsem toho nenašel.

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=5&t=122616&start=150&st=0&sk=t&sd=a

Takže jsem dohledal nejméně 3 letecké školy a jedné školy leteckých mechaniků. Předmětem dalšího bádání je otázka - jaké odbornosti se tam školily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 20:32    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

martinur napsal:
Jirko našel jsem během chvilky označení letecké školy Luftwaffe ve Vyškově.
"Schlacht-fliegerschule 101". Od června 1944 byl velitelem školy Friedrich Lang. Když si dohledáš význam ve slovníku a výše uvedené jméno, tak můžeme diskutovat, zda-li ve Vyškově byla škola osádek Štuk.


Martine, už nějaký čas se o letiště zajímám... takže: o SG 101 (respektive její první skupině 1/ SG 101) jsem psal již v přechozím příspěvku. Toto je regulérní bitevní jednotka nikoliv jednotka školní! Název který uvádíš je chybný neodpovídá zkratce SG - Schlacht Geschwader. (viz např. Rajlich, J.: Mustangy nad protektorátem, str. 13 - 14). S majorem Langem máš samozřejmě pravdu Smile Mimo Ju-87 Stuka disponovala i bitevní verzí stáhačky Fw-190.

Ohledně dalších školnách jednotek které uvádíš, vesměs se ve Vyškově vyskytovaly počátkem války a šlo o pilotní školy (nerozlišeno pro jaký bojový učel)
O Fliegertechnische schule 5 (FTS 5) se ani nezmiňuji, jde o páteřní jednotku na vyškovském letišti.

Pro bližší informace o jednotkách na letišti jak před, tak i během války odkážu ná článek na webu v sekci jednotky Smile

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 20:48    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

Kde bereš tu jistotu, že zdroj z kterého čerpáš není mylný. Znáš jiný zdroj než Rajlicha?
Na www.vasut.cz uvádí opak ...

Dvě ze tří satelitních letišť fungovaly až do roku 1943, čili "ze začátku" války Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po říjen 06, 2008 21:01    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

martinur napsal:
Kde bereš tu jistotu, že zdroj z kterého čerpáš není mylný. Znáš jiný zdroj než Rajlicha?
Na www.vasut.cz uvádí opak ...


http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10818.html
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=310979
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Schlachtgeschwader/SG101.htm

Poslední odkaz je myslím více než výmluvný, jinak osobně panu Rajlichovi, jakožto přednímu odborníkovi na Luftwaffe v protektorátě, věřím.

Co myslíš satelitními letišti?

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 07, 2008 12:18    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

Právě v posledním odkaze se výslovně uvádí, že jednotka nebyla bojově nasazena, ale je školní Smile ... "kein Einsatz, da Schule".
Eskadra pravděpodobně sloužila jako tzv. doplňovací jednotka k výcviku osádek. Čili hlavní náplň jednotky bylo školení osádek a současně držela hotovost v rámci protivzdušné obrany říše ...
Ekvivalent v RAF "Training unit".
A nyní diskutujme, jak to vlastně je a který z pramenů je mylný Smile.

Ve druhém odkaze autor uvádí, že " ... Na Moravě například působila od roku 1942 bitevní eskadra SG 101. Její jednotlivé části operovaly z Vyškova ... ".
Kdežto třetí odkaz uvádí, že jednotka vznikla na jaře roku 1943. Nesrovnalost.
Osobně beru vážně německé zdroje, než mnohokrát přebírané a neprověřované zdroje českých autorů.

Satelitní letiště jsou určeny pro výcvik pilotů stejně jako hlavní báze. V knihách našich pilotů RAF jsou popisovány také satelitní letiště a jejich účel. Možno je chápat také jako letiště "záložní".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 07, 2008 12:59    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

martinur napsal:
Právě v posledním odkaze se výslovně uvádí, že jednotka nebyla bojově nasazena, ale je školní Smile ... "kein Einsatz, da Schule".
Eskadra pravděpodobně sloužila jako tzv. doplňovací jednotka k výcviku osádek. Čili hlavní náplň jednotky bylo školení osádek a současně držela hotovost v rámci protivzdušné obrany říše ...
Ekvivalent v RAF "Training unit".
A nyní diskutujme, jak to vlastně je a který z pramenů je mylný Smile.

Ve druhém odkaze autor uvádí, že " ... Na Moravě například působila od roku 1942 bitevní eskadra SG 101. Její jednotlivé části operovaly z Vyškova ... ".
Kdežto třetí odkaz uvádí, že jednotka vznikla na jaře roku 1943. Nesrovnalost.
Osobně beru vážně německé zdroje, než mnohokrát přebírané a neprověřované zdroje českých autorů.

Satelitní letiště jsou určeny pro výcvik pilotů stejně jako hlavní báze. V knihách našich pilotů RAF jsou popisovány také satelitní letiště a jejich účel. Možno je chápat také jako letiště "záložní".



Pokud by to byla školní jednotka, tak nevím proč má v názvu bitevní a ne školní. Já prostě rozlišuju mezi klasickými školními (pilotními) jednotkami a jednotkami bojovými (že už nebyla nasazena je věc druhá) To už se ale dostaneme k tomu že si budeme muset přesně definovat význam "škola pro osádky stuk" každý si pod tím asi představíme něco jiného. V každém případě, (a to se vrátím k jádru problému) je samozřejmě možné že SG 101 využívala dopadové plochy ve VVP.
jinak díky za vysvětlení pojmu satelitní letiště, ovšem stále nechápu jakou to má souvislost s naší debatou Question

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 07, 2008 14:27    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

Pochopil jsem Tě, ale autor lexikonu WH a LW na to má evidentně jiný názor Smile.
"kein Einsatz, da Schule" znamená "žádné nasazení, protože škola". Spousta jiných, stejně nazvaných jednotek, jen s jiným číslem, nebyla taktéž nasazena. Ostatně je to na stejném webu v přehledu jednotek.

Stojednička může mít v názvu bitevní, prestože je to jednotka tzv. pokračovacího výcviku (ekvivalent TU v RAF). Jako "školy" se asi označovaly jednotky, ve kterých se získavala základní specializace - pilot, střelec, mechanik.
Ve Vyškově se pravděpodobně secvičovali jednotlivé odbornosti do osádek (čili zdokonalovací výcvik), dále pak do rojů a snad i letek.
Taktika, součinost, hloubkové a bitevní nálety, orientační lety (s mezipřistáním na satelitních a jiných letištích), atd.

Závěr:
Na webové stránce, kterou uvádíš jako zdroj je napsáno, že zde byla škola ( ... da Schule ... ). Ten termín jsem jen převzal z němčiny. Otázka je jakých letadel, protože bitevníků měla LW několik.
Třeba nám to ozřejmý ten pán z Olomoucké ulice, co se jej pokusíme kontaktovat.

Cílová plocha Hanácká louka a pravděpodobně i jiné se jistě užívaly k výcviku osádek letadel. Třeba časem na nějaké info narazíme ...

Mimochodem, na ebay je k prodeji nabízena tato fotografie. Co mi to jen připomíná ... ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út říjen 07, 2008 14:59    Předmět: Re: Viktoria Höhe – účel Citovat

Stáhl jsem z netu za letošek pár fotek, na kterých jsou makety tanků. Tyto makety se používaly pro výcvik boje s tanky a na házelištích granátů. Třeba někdo narazí v terénu v našem VVP na pozůstatky kolejových drah mimo střelnice nebo kolečka z podvozku.
Pokud někoho pohoršují fotografie stažené z ebay, tak nechť požádá admina o jejich stažení Smile.
Bude-li naopak zájem, tak sem přidám další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com