Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Josef Veselý
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 10:13    Předmět: Citovat

Obergruppenführer vedoucím kuchyně v radionce? To je nějaká blbost Smile 6e by nechali generála SS velet kuchyni Very Happy Touhle hodností se mohlo pyšnit jen velmi málo mužů, viz wikipedie... navíc nevím, že by v radionce za války byla nějaký významná posádka
_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 13:05    Předmět: Citovat

K matrikám obce Lipník nad Bečvou, v současné nejsou on-line a ty které my bysme potřebovali se skenovat stejně nebudou. Nejdříve by se mohli skenovat tak za cca 10 let. Myslím si že ohledně nástupu vojenské služby, by nám pomohli vojenské matriky které jsou uloženy ve VHA Praha. k dotazu souhlasím s jirkou nezdá se mi že by někdo v hodnosti obergrupenfürer dělal vedoucího kuchyně.
_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 16:01    Předmět: Citovat

Napsla jsem paní Kutilové:

Tušil jsem, že Obergruppenführer je trochu vyšší šarže.
Nicméně kolegové mne vyvedli z omylu - je to velmi vysoká šarže !!! (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Obergruppenf%C3%BChrer)
Takže pokud by snad působil v Radionce coby vedoucí kuchyně, pak jedině v útlém mládí někdy dávno před válkou
(za války je to prakticky nepravděpodobné kvůli šarži, navíc prý kolegové ani neví, že by v Radionce za války byla nějaký významná posádka)

A dostal jsem následující odpověď

citace:
Pane Chmelaři, ve Vyškovské Radionce po dobu 2.války pracoval v pozici Kúchenschefa tento německý důstojník.Jedinou možností je, že jsem se spletla a měl hodnost grupenfúhrrera.Jestli tam byla posádka nevím, ale byli tam nasazeni naši lidé, konkrétně moje matka, která přímo v té kuchyni pracovala a vím, že tam byli na práci i váleční zajatci z Francie.Když jsme o tom později mluvívaly, vždy mi říkala, že občas vedl řeči proti hitlerovi jen tak v narážkách.Na mou otázku, jestli byl tedy hodný němec, mi máma říkala, že kdyby byl od počátku války takový jako na konci, nikdy by nedosáhl tak vysoké šarže.V této pozici byl ještě na přelomu 1944/45.Jestli až do konce války však nevím, to už se máma skrývala před gestapem.Moje máma měla veliké štěstí, protože byla prý velice podobná jejich dceři Uršule.A paní kúchenschéfová si vzala do hlavy, že když přežije moje máma, přežije ve Vídni i její dcera.Proto jí pomáhali, i když ne sami, ukrýt ji před gestapem. Já se snažím zachytit vzpomínky nejen mámy, ale i mých prarodičů pro má vnoučata.Proto bych byla moc ráda, kdyby se mi podařilo zjistit jeho jméno.

Kutilová.


Ptal jste se mě , zda mám důvod zajímat se o Dědice.Ne, jen jsem se snažila pomoci vám a napadlo mě, že by se snad ještě dali najít pamětníci.Ještě mě poradili, abych se obrátila na pana doktora Bílka, který je kronikářem Vyškova, kam byly převedeny všechny kroniky.To jsem ještě neudělala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 17:03    Předmět: Citovat

Zdravím, myslím že to nebyl ami Gruppenfürer (generálporučík) ale nejvýše tak Obersturmführer (Nadporučík) což by teoreticky odpovídalo důstojníkovi v kuchyni. Myslím si že i tak nebude jednoduché zjistit jeho jméno.
_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 18:09    Předmět: Citovat

No, celé je to nějaké divné...
Jsou to všechno hodnosti SS, osobně nevím, že by tu kdy nějaká jednotka SS měla sídlo, jezdili sem jen cvičit, z toho co ta paní říká by to asi vypadalo, že byl v radionce nějaký tábor nebo něco (o tom jsem ale taky nikdy neslyšel), na ten by asi dohlíželi SS, ale na velitele kuchyně je dle mého soudu i nadporučík moc velká šarže... tak či onak dopátrat se jména je dle mě nemožné, když nevíme k tomu vůbec nic krom této lehce zmatené výpovědi...

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: út únor 28, 2012 20:10    Předmět: Citovat

Předpokládám, že to byla nějaká obrovská šarže (z pohledu řadového českého člověka).

Takže pokud to nebyl ober (čti obr) Koloděj Wink
tak to mohl být nejspíš oberfeldwebel,
nebo v případě SS možná oberscharführer.

Jenomže o těchto hodnostech člověk zas až tak neslyší, protože se mluví spíš o vyšších šaržích
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: st únor 29, 2012 22:30    Předmět: Citovat

Paní Kutilová je neúprosná.
Napsal jsem jí:

V těch německých hodnostech je obtížné se vyznat, spousta jich zní našinci podobně...
A ze sdělovacích prostředků slýcháváme zejména ty vyšší šarže, které nám pak utkví v hlavě.

Na této pozici bych čekal nejspíše nějakou praporčickou hodnost, třeba oberfeldwebel
Koukněte se do tabulky http://www.fronta.cz/srovnavaci-tabulka-nemeckych-hodnosti a uvidíte, že tak vysoké šarže jako uvádíte to určitě být nemohly.

No a její odpověď byla:
citace:
Možná bych s vámi souhlasila nebýt toho, že mi máma vyprávěla, že se z nějakého, jí neznámého důvodu asi dostal do nemilosti, když s takovou šarží, původně jistě získanou za zásluhy, byl převelen do Vyškova jako vedoucí kuchyně.Říkala, že si občas pouštěl pusu na špacír i před němkami pracujícími v kancelářích, které se na zajatce i na Čechy dívaly jako na povl a občas je i setřel, když byly na zaměstnance v kuchyni sprosté.
Kutilová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: st únor 29, 2012 22:58    Předmět: Citovat

Možná je neúprosná, ale ty hodnosti co uvádí, to je prostě blbost, generál SS nemohl velet kuchyni, to by se radši zastřelil Smile
Á propo, kdyby byl ve Vyškově posádkou nějaký generál SS, ještě k tomu za trest, myslím že by se o tom vědělo...

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: so březen 03, 2012 18:23    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem se dnes porozhlédnou na hřbitově v Dědicích, zda tam náhodou nebude hrob Josefa Veselého
    - je blbost tam chodit před západem slunce - člověk moc nevidí
    - správce hřbitova tam je jen krátkou dobu a neví
    - dle správce by případný hrob byl as ve starší části hřbitova - tzn. v severnější (od novější části je oddělena břehem)
    - zhruba jsem prošel starší část hřbitova. ale nenašel jsem
    - správce mi poradil, že veškerou evidenci má v počítači správce hřbitova ve Vyškově (je tam prý denně od 7:00)

Doplněno 4.3.2012
- v rozporu s tvrzením správce hřbitova Dědice byla dle ortofota z r. 1953 i používána i jižnější část hřbitova (tam jsem včera nehledal)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: so březen 10, 2012 21:33    Předmět: Citovat

Mail od paní Kutilové:
citace:
Pane Chmelaři, doufám, že vás dnes potěším. Konečně se mi podařilo zjistit, že syn Josefa Veselého, narozený 14.2.1924 v Lipníku má křestní jméno Zdeněk a dcera, narozená 21.3.1927 se jmenuje Radoslava.A navíc již zcela jistě vím, že se jedná svým způsobem o mého částečného příbuzného, jeho matka si vzala strýce mé babičky z otcovy strany. Za pomoci těchto křestních jmen se snad pohneme dál. Kutilová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne březen 11, 2012 12:05    Předmět: Citovat

Paní Kutilová nám celou záhadu vyřeší, neměli bychom ji nějak sponzorovat z majetku o.s.? Very Happy
Teď by ještě mohla zjistit, kde Veselého potomci bydlí, a my už si pak jen vyzvednem ta alba plná fotografií Smile

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne březen 11, 2012 16:09    Předmět: Citovat

Prohlédl jsem dnes drtivou většinu hrobů na dědickém hřbitově. Nalezl jsem tři hroby rodiny Veselých, ale žádného Josefa a ani žádný, který by odpovídal Veselého dětem.
V průběhu týdne se stavím ještě na vyškovském hřbitově a snad i u toho správce.

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: út březen 13, 2012 23:16    Předmět: Citovat

Ptal jsem se paní Kutilové, jakým zázrakem se jí podařilo získat jména dětí Jos. Veselého, a tohle je odpověď:
citace:
Dobrý den, odpovídám až dnes. Mám totiž chřipku a tak je mi dost mizerně.Jak jsem se k téhle informaci dostala raději nechtějte vědět.Nicméně můžeme vyloučit, že by nějaký příbuzný žil ještě v Dobročkovicích a okolí. Jinak jsem si dovolila rozhodit sítě co se týká obou dětí pana Veselého, případně jejich potomků.Doufejme, že budeme mít štěstí a někdo se nám ozve.Ráda předávám dobré zprávy.

Co se týká mého problému, nevěděli by ti vaši známí o nějakém spolku či organisaci na Rakouské straně hranice, kteří by ze záliby se věnovali dokumentaci druhé světové války a mohla bych se na ně obrátit?

Kutilová.

Takže Jirko, sponzorovat ji nemusíme, ale zkuste jí poradit, kde by se dopátrala to svého "Obergruppenführera" z Vídně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: čt březen 15, 2012 13:02    Předmět: Citovat

Dnes jsem byl na hřbitově ve Vyškově, správce tam nebyl, nechal jsem mu ve vedlejší kanceláři listeček s údaji, prý se na to podívá, že je to takový badatel tak třeba něco vyčmuchá.
Jinak databáze v počítači jim sahá jen do roku 2006, jinak se všechno musí dohledávat v knihách a ty jsou navíc pro takhle staré případy jen ve Vyškově, pro Dědice ne.
Ta paní s kterou jsem mluvil byla ohledně toho dohledání dosti skeptická.
Jak se mi pan správce ozve, tak dám vědět...

Jinak co se týče dohledání toho SSáka paní Kutilové, já vážně nevím kam ji odkázat, vzhledem k informacím které (ne)má...

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: st duben 04, 2012 16:15    Předmět: Citovat

Mail od paní Kutilové:
citace:
Pane Chmelař, pomalu ztrácím optimismus.Podařilo se mi zjistit, že pan Josef Veselý zemřel v nemocnici v Brně, pohřeb se uskutečnil 27.12.1949, pohřben byl na brněnském ústředním hřbitově v sekci 4.Ta však byla v roce 1981 zrušena a protože rodina neprojevila zájem o nové pohřební místo, byly jeho ostatky uloženy do společného hrobu.Doufala jsem, že bych takto mohla vypátrat adresu toho, kdo platí hrobové místo.Jinak se mi podařilo zjistit, že bydlel v době úmrtí na adrese
Kamenomlýnská č.54, Brno - Pisárky.Vzhledem k tomu, že tento dům byl již zbořen, ztratila jsem i tuto stopu.Víte-li o možnosti, jak se dostat do evidence obyvatel, nebo možnost, jak zveřejnit pátrání po potomcích pana Veselého, ráda vám pomohu.Já jsem nechala zveřejnit na brněnském rozhlase v písničkovém pořadu žádost o pomoc při hledání jeho dětí příp. vnoučat.Nikdo se mi však neozval.Také jsem se pokusila obrátit na linku pořadu Pošta pro tebe.Ti se mi však vůbec neozvali.
Flintu do žita ještě neházím, ale už to nevidím tak růžově. Pokud jste něco zjistili vy, budu ráda, když mě to zdělíte.

Kutilová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com