Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

"Narozeniny" VVP - pokračování v uzavřené skupině

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: út říjen 30, 2012 22:12    Předmět: "Narozeniny" VVP - pokračování v uzavřené skupině Citovat

pokračuji v uzavřené skupině...

Kontaktoval jsem autora, který na wiki doplnil informaci o rozhodnutí vlády ČSR ze dne 7.2.1936 o vybudování vojenského tábora v jižní části lesního komplexu Drahanské vrchoviny

Zde je odpověď:
citace:
Dobrý den,

ano, ten údaj jsem tam doplnil já, protože to kupodivu nevědí ani vojáci. Ten údaj mám z různých dokumentů z VHA a ještě jsem si ho byl potvrdit ve Státním ústředním archivu v zápisech ze zasedání vlády ČR. S tím, že MO si ten prostor vyhlédlo již dříve a požádalo vládu o tento souhlas a ta mu 7.2.1936 vyhověla. Tímto vládním usnesením byl vojenský tábor (VT) na Drahanské vrchovině oficiálně konstituován. S tím, že území zabrané do VT zůstalo nadále součástí katastrálních území okolních obcí, jen na něm mohla armáda cvičit. MO pak pozemky zabrané do VT postupně vykupovalo od dosavadních vlastníků. Teprve podle zákona 169/49 vznikl ke dni 1.5.1951 VÚ Březina jako správní jednotka, tj. až k tomuto dni bylo území zabrané vojáky oficiálně sebráno okolním obcím (došlo ke zmenšení jejich katastrů). Ale hranice VÚ už byly také poněkud jiné než hranice VT k 7.2.1936.

Já chodil do VHA asi před 20 lety hodně dlouho a prošel jsem tam tisíce dokumentů, ručně jsem si vypsal asi 3 sešity poznámek. Je tam toho spousta i o Březině, třeba si pamatuji jednu úsměvnou historku o tom, že když v roce 1949 vojáci chystali pojmenování tohoto VÚ, tak se měl jmenovat Klementov podle tehdejšího prezidenta. Tto jim ale z nějakého důvodu (ten jsem nedopátral) neprošlo, tak vymysleli, že se bude jmenovat Dukla. Ale i od toho nakonec ustoupili, protože zjistili, že se chystá přejmenování města Aš na Dukla (k čemuž ale nedošlo) a teprve třetí jméno v pořadí byla ta Březina.

Pokud byste měl zájem, mohl bych Vám někdy oscanovat ty mé poznámky týkající se Březiny, je to sice psané rukou, ale snad byste to přečetli (alespoň většinou Smile).

Hezký den.

Michal Valenčík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: st říjen 31, 2012 19:07    Předmět: Citovat

Jen trošku opravím, okolním obcím byl katastr sebrán až v roce 1977...rozhodnutím tehdejšího KNV Brno a převedením 158 km čtverečných pod katastr VU Březina a důvodem bylo zjednodušení stavební činnosti na území VU...formálně skutečně v roce 1951. Jinak zajímavý dopis.
_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com