Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kolejové dráhy pro pohyb terčů na PTS u Žárovic

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: so únor 23, 2013 22:30    Předmět: Kolejové dráhy pro pohyb terčů na PTS u Žárovic Citovat

Ve středu jsem navštívil SOA Zámrsk, abych se podíval do archivního fondu Transporta Chrudim. Jeho součástí se totiž po válce stala i přerovská firma Belka, o které jsme našli ve VHA zmínku v souvislosti s montáží zařízení na PTS Žárovice v r. 1938.

Co jsem zjistil:
- firma Belka byla součástí Transporta Chrudim jen chvíli, pak byla začleněna do jiného podniku Sad
- v archivních dokumentech nebylo nic, co by se týkalo předválečné činnosti firmy Sad

Takže jediný poznatek bylo zjištění křestního jména zakladatele firmy Belka p. Beláčka (Vilém) - a následně jsem našel několik jeho patentů, z nichž 3 se týkají lanovkářské problematiky:

5452 Diferenciální soukolí k přenášení dvou nestejných točivých momentů
10134 Zařízení pro pohon lanových drah s nekonečným lanem http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/10/10134.pdf
13565 Připevnění kontaktů na hlavu venkovního isolátoru pro vysoké napětí
14148 Sloupová stanice transformační
15915 Upevnění kovové hlavice na venkovní isolátor pro vysoké napětí
21966 Samočinná svorka ku připevnění vozíku na lano http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/21/21966.pdf
23043 Přenášeč svorek u křivkových kotoučů lanových drah http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/23/23043.pdf
56319 Samočinná západka u zdvihového vozíku
63362 Přítužník lana navinovaného na lanový buben
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: čt březen 14, 2013 22:28    Předmět: Firma Belka - reklamy Citovat

V knice "Železniční pluk 1918-1931" (Pardubice, 1931) jsem doufal, že najdu něco k železničnímu pluku, co by mohlo souviset s budováním (nejen našeho) V.T.

Ale podařilo se mi tam najít pouze reklamu firmy Belka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: pá červen 14, 2013 16:59    Předmět: vzpomínky hraničáře Citovat

úryvek ze vzpomínek jednoho hraničáře o střelbách z kanonů v Žarovicích:

"Střílelo se na pohyblivou maketu tanku, kterou jsme sledovali zaměřovacím dalekohledem. Z kulometů jsme nestříleli"

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
brigadyr
KECAL ROKU
KECAL ROKU

Založen: 5.3.2007
Příspěvky: 771
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 02, 2013 20:47    Předmět: Citovat

Mám indicie, že spojitost firmy Belka, minimálně v roce 1946, v souvislosti s navijákovými zařízeními v objektech pro obsluhu střelnic je správná...

Ještě nikdo se v podstatě nezabýval existencí objektů pro obsluhu střelnic ať už českého nebo německého původu na Slovensku, ve výcvikových táborech zřízených čs. armádou.

Zjistil jsem následující výskyt betonových objektů, ovšem bez znalosti jejich původu. Rekognoskační zpráva z roku 1946 hovoří:
Malacky - 3 objekty, z toho jeden na motorický pohon
Humenné - 3 betonové pozorovatelny, 208 betonových krytů pro cílné
Protitanková střelnice Porubka - železobetonový kryt se stěnami 60 cm se strojnm zařízením pro pohyblivé cíle....

a teď pozor...v souvislosti se střelnicí Porubka je zmíňka, že "strojné zariadenie je nutne prehliafnuť odborníkom fy Belka. Opravu a chybajúce súčiastky dodá menovaná firma"

_________________
O dobré opevnění se nikdy nebojuje, dobré opevnění se obchází.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com