Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svatba Podivice 1941

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: pá leden 17, 2014 18:18    Předmět: Svatba Podivice 1941 Citovat

Po dlouhém zkoumání ,nebojím se říct alespoń pro mě "objevu roku" Very Happy , musím sdělit že na snímcích není svatba tehdejšího velitele Hammerschmidta, ale někoho jiného, koho zatím nevím ale s pravděpodobností hraničící se 70% Hammerschmidt na snímcích je. Než řeknu který to dle mě je Very Happy , připojím výsledky mé několikaleté práce.
Za prvé životopis:
OBERST HAMMERSCHMIDT Ludwig

Geb. 08.02.1895 in München
Gest.


18.11.1915 Leutnant
01.04.1925 Oberleutnant
01.02.1929 Hauptmann
01.06.1935 Major
01.03.1938 Oberstleutnant
01.02.1941 Oberst


01.10.1920 ? 30.09.1930 im Inf.Reg.21 (Nürnberg)
01.10.1930 ? 31.03.1932 beim Stab II/Inf.Reg.21 (Nürnberg)
01.04.1932 ? 15.10.1935 Kompanie-Chef im Inf.Reg.21 (Nürnberg)
15.10.1935 - Kompanie-Chef im MG Bat.6 (Bamberg)
01.01.1939 beim Stab Truppenübungsplatz Grafenwöhr

Jak zjistíte, nikde není uvedeno že sloužil ve Vyškově, ale díky Jirkovi vím toto : Hammerschmidt-Cmdt Troop Trg Platz Wischau (INF) Oberst 1/2/41(36). Zjištěním přes německá fóra jsem došel k tomu že 1.2. 1941 byl do hodnosti oberst povýšen Ludwig Hammerschmidt. Dále jsem zjistil že tento pán sloužil již za první světové a do války šel z kadetky a za války se docela vyznamenal kromě řádu za statečnost 4. třídy od bulharského krále tak získal i Bavarian Military Merit Cross, 2nd Class with Swords and Crown, říkám tomu řád bavorského krále. A při detailním hledání tyto metály vidím, což je pro mě dostatečný důkaz.
Nakonec k osobě ženicha...bohužel s vyložkami si nejsem jistý, ale čím si jsem téměř jistý má kromě vyznamenání za obsazení Sudet i vyznamenání za obsazení Rakouska,,železný kříž 2. třídy a služební vyznamenání za 4 letou službu ve WH.

Takže dle mého názoru stoji Hammerschmidt na snímku vpravo nahoře, vedle Herr oberst Kraus.

_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po leden 27, 2014 00:13    Předmět: Citovat

A teď Miro možná trochu provokativní sugesce...
Co když se v Podivicích Hammerschmidt nikdy neženil?

Moje myšlenka se odvíjí následovně. Odkud víme, že se v Podivicích ženil Hammerschmidt? Z kroniky? A není prostě možné, že kronikář to považoval za svatbu velitele, protože to byla jediná víceméně veřejně známá osoba kterou místní lidi poznali? A nebo došlo jen ke "komunikačnímu šumu"?

Z fotek je zřejmé, že Hammerschmidt (a já souhlasím s tím že jde o tu osobu, kterou jsi na fotce označil) se na svatbě ve více případech vyskytuje v dobrovodu ženy středního věku. Může to být samozřejmě třeba matka nevěsty, ale může do být i jeho žena a v tom případě vzhledem k jejich věku pochybuji, že by se brali až v roce 1941. (I tak mi přijde, že ženit se v té době cca v 46 letech nebylo úplně běžné).
Na fotce kterou přikládám je vlevo Oberst Krause (se svou ženou?) a vpravo Hammerschmidt se ženou, o které píšu.

A pokud by bylo takových svateb v Podivicích více, nebyly by v kronice zaznamenány všechny, když i této se očividně účastnila všechna "vrchnost"? Nebo jinak řečeno, pokud by byla zaznamenána svatba Hammerschmidta, proč by nebyly zaznamenány i jiné důstojnické svatby? (a nebo byly a já o tom jen nevím...?)

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: po leden 27, 2014 17:10    Předmět: Citovat

Jirko, možná jsem se nepřesně vyjádřil ale myslím si to co jsi řekl v první větě.
Hammerschmidt se v Podivicích neženil
Co víme je jen to že v procesní knize farnosti v Podivicích je zapsán pronájem či úkon v kostele pro Hammerschmidta a je datována do roku 1941, leden či únor z hlavy si to nepamatuju přesně. Další zajímavost je to že v oddací knize o tomto aktu není ani čárka. Myslím si že v tomto by nám mohla pomoct matrika, kde by tento zápis měl být.
Kronika se o žádné svatbě nezmiňuje, možná je to tím že to není originál ale duplikát kroniky která se ztratila za války.
Uvidíme jaké další informace nám dají skeny.

_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po leden 27, 2014 18:51    Předmět: Citovat

No, nevyjádřil jsi se úplně přesně, mohlo to zanechat dojem, že pouze tyto fotky svatbu nezachycují, nicméně se těch svateb v Podiviích odehrálo více Smile
Hlavní je, že se na podstatném faktu shodneme...

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: po leden 27, 2014 21:18    Předmět: Citovat

Lekker napsal:
Myslím si že v tomto by nám mohla pomoct matrika, kde by tento zápis měl být.

Matrika je na OÚ v Pustiměři - bohužel si ale nejspíš budeme muset počkat do r. 2016, protože na matriku oddaných se vztahuje ochranná lhůta 75 let (a to ještě pokud to bude vztahovánu ke konkrétnímu zápisu, a ne k datu ukončení matriky).
Ledaže by někdo byl s novomanžely do rodiny, ukecal matrikářku, nebo faráře, ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Selmice
kecka
kecka

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 164
Bydliště: Rychtersdorf

PříspěvekZaslal: út únor 11, 2014 12:57    Předmět: Citovat

Nebo možná ukecal matrikářku ve Vyškově, ať to prověří v Pustiměři?? Třeba mají nějaké dohody mezi sebou, že si můžou poskytovat informace...
_________________
"...už jdeš zase na ty řapíky?" "Ne, jdu na pixle." "Ty si neustále na mě vymýšlíš nová slova, abych ti nerozuměla, kam jdeš! Tak kam jdeš teda?" "Na bunkry." "Tak vidíš, že jsem to říkala!" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: st únor 12, 2014 20:34    Předmět: Hammerschmidt Citovat

Ahoj,

tak teď již můžu říct na 99,9% že osoba vedle obersta Krause je oberstleutnant Ludwig Hammerschmidt. Když se podíváte na vyznamenání tak na hrudi má zleva: Železný kříž 2. stupně,Bavarian Military Merit Cross, 2nd Class with Swords and Crown,pak dvě medaile které jsem zatím neidentifikoval, pak služební vyznamenání Wehrmachtu za 25 let služby (Zlatý kříž), vedle pak služební vyznamenání Wehrmachtu za 4 nebo za 12 let služby a Bulgarian Military Cross "For Bravery" 4th Class.

Dole pod kapsou odhaduji že jedná o odznak za zranění.

Co se týká osoby ženicha a svatby všeobecně, matrika bude přístupná v roce 2024, což je za pár Very Happy . Ale pokusím se přes kontakty k ní nějak dostat.

Teď už trošku fikce...dle pár fotek bych jako neznalý dané problematiky usuzoval, že se jedná o fota do rodinného alba. Tak se ptám nejedná se o svatbu Hammerschmidtova syna, či nějakého jiného příbuzného stejného příjmení???

_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: so únor 15, 2014 19:29    Předmět: Citovat

Mě to spíš připadne jako album, které mohlo vzniknout ve více verzích a bylo po svatbě věnováno třeba významným hostům.

Nicméně ta varianta se synem nebo jiným příbuzným jako ženichem se mi moc nezdá. To by tam měli všichni nějakou společnou oficiální fotku, a taková tam není. Pouze ženich s nevěstou.

Osobně bych to tipoval prostě na nějakého důstojníka z posádky, možná že z některé školy Wehrmachtu, která v té době na Kozině byla (mám zmínky o škole důstojnických čekatelů už z června 1940.

Jinak trochu odbočím, zdá se, že jsem aktuálně na stopě poměrně zajímavému původu Obersta Krauseho, takže možná i v tomto směru se dočkáme nějakých nových faktů Smile

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com