Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

JV věž letecké střelncice

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: ne srpen 19, 2012 20:27    Předmět: JV věž letecké střelncice Citovat

Po dlooooooooouhé době jsem opět vyrazil do VVP.

Chtěl jsem si znovu projít část východní "let. základny pro střelbu pozorovatelů na T.R. na let. střelnici u Vyškova" a pokusit se dohledat umístění orientačních červenobílých stříšek. Na rozdíl od západní základny, kde se mi podařilo najít základy obou koncových věží, a rovněž i výkopy pro patky stříšek, tak k východní základně jsme měli zatím jen archivní prameny a foto šipky u SV věže na poválečném ortofotu, ale žádné stopy v terénu.

Když jsem loni prozkoumával umístění JV věže (v zimě, s manželkou, kamarádkou a promočenými botami), tak jsem usoudil, že základy věže před nedávnem zanikly v důsledku lesní těžby. Dnes ovšem bylo vedro, a tak se do kopce plížil pomalu, a našel jsme nejdříve hraničník s nápisem TP, kousek od něj podezřelou prohlubeň se zbytku betonu okolo, a pak ještě dvě další.

A kromě toho jsem poblíž zakopl o jakousi čtvercovou litinovou podložku (rozměry cca 220x220 mm, tloušťka cca 25 mm, 5 otvorů se závity (uspořádání jako pětka na hrací kostce), z druhé strany a z boků je oplechována měděným plechem (resp. nějaká mosaz či bronz).

Netušíte někdo, co to může být ?

Jinak po pozůstacích tří nejbližších orientačních stříšek žádné stopy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZCh
kecal
kecal

Založen: 2.12.2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: so duben 18, 2020 21:06    Předmět: Citovat

Tak jsem se opět po dlouhé době vypravil na místo JV věže letecké střelnice - hlavně abych si konečně vyzvedl tu podivnou litinovou podložku, kterou jsem zde před téměř 8 roky našel (a schoval si ji tam, protože tenkrát se mi s ní nechtělo tahat).

Doma jsem ji ještě jednou pořádně poměřil:
    - 222 x 222 x 27 mm
    - v otvorech jsou závity M10
    - rozteč 4 otvorů uspořádaných do čtverce je cca 115 x 115 (plus minus nějaký milimetr), a na plechu jsou otisky šestihraných matic nebo hlav šroubů
    - středový otvor v litinovém těle není vůči plechu ideálně svrtán, plech mírně přečnívá přes otvor - takže předpokládám, že šroub do něj se dával jen zespodu (ze strany litinového těla, takže neprocházel plechem)
    - uprostřed plechu se zdá, jako by byl otisk nějakého obdélníkového předmětu 45 x 130 mm

Kromě toho jsem tam našel ještě pár drobností:
    - část hliníkové lžičky
    - kousky měděných drátů (průměr 3,7 mm a 2,14 mm)
    - zlomky eternitové střešní krytiny (jak "přírodní" barvy, tak i červené)
    - kus ocelové pásoviny tloušťky cca 9 mm, 80 x 175 mm, na jednom konci otvor průměru 10 mm se zahloubením o průměru cca 17 mm (podle toho jak je ta pásovina otlučená tak už něco bude pamatovat)
    - kousky nějakého nemagnetického plechy (zinek?)
    - a množství jakýchsi olověných zploštělých trubiček (po zploštění šířka 17 mm, 4 kusy délky až 135 mm, a spoustu kratších)

A na závěr jsem našel dva kousky kabelu - 2 vodiče měděné vodiče průměru 1,5 mm, zřejmě gumová izolace, a vnější olověný plášť, vnější průměr kabelu cca 11 mm. Což zřejmě vysvětluje původ těch zploštělých olověných trubiček. Ovšem nechápu, jestli z nich někdo se snažil těžit tu měď, nebo že by to snad byly odřezky z montáže resp. odizolovávání kabelu? Předpokládám, že to pochází z napájecího kabelu osvětlení věže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne květen 10, 2020 20:43    Předmět: Citovat

Zdenku nějaká teorie ohledně funkce destičky?
A čistil jsi ji od rzi? Třeba najdeš nějakou značku...

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com