Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sestřelená letadla v letech 39-45 nad VVP Vyškov.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Miloslav Lubínek
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 1.2.2009
Příspěvky: 11
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 15:58    Předmět: Sestřelená letadla v letech 39-45 nad VVP Vyškov. Citovat

Dobrý den

jsem členem LHS Vyškov a zajímalo by mne jestli jste při svých průzkumech našli někde části letadla? Mám zprávu, že v srpnu 1944 mělo byt sestřeleno britské letadlo nad voj. prostorem Wischau , tak nějak zněla zpráva z velitelství letiště Vyškov do Berlína.

Miloš L.

_________________
Miloš L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 16:51    Předmět: Citovat

Zdravím, mám totožné informace a pokud se nemylím, mělo se jednat konkrétně o britské Mosquito přičemž jeden člen posádky měl přežít. Bohužel části letadla jsme nikde nenalezli, slyšel jsem pouze o nálezu přídavných nádrží někde na okraji VVP.
Osobně mě zajímá historie vyškovského letiště a tak nemůžu pominout informaci o zprávě z Vyškova do Berlína Smile je možné tuto informaci nějak specifikovat?

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Miloslav Lubínek
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 1.2.2009
Příspěvky: 11
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 17:08    Předmět: Citovat

Zdravím v podstatě jste řekl vše co bylo v té zprávě. Byla poslána 22.srpna 1944 a co Vás zajímá o letišti Wischau ?
_________________
Miloš L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 18:02    Předmět: Citovat

K té zprávě, máte ji v písemné podobě jako dokument?
K letišti mě zajímá prakticky vše, to co jsem dal zatím dohromady je tady na webu v sekci "jednotky". Často diskutovaná je například otázka podzemních prostor pod letištěm... existují či ne a pokud ano tak v jakém rozsahu?
Zareaguji zde i na Váš druhý příspěvěk z jiného vlákna, ať je to letiště hezky pohromaděVery Happy
FTS 5 byla dle mého názoru na letišti ve Vyškově doma a nebylo to pouze její satelitní letiště. Co se fotek týče, je to velká bída. Pár fotek z období těsně po okupaci existuje, ale ty jsou pokud vím všeobecně známy, objevily se i na několika výstavách historických fotografií.

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 20:06    Předmět: Citovat

Jirka napsal:
K té zprávě, máte ji v písemné podobě jako dokument?
K letišti mě zajímá prakticky vše, to co jsem dal zatím dohromady je tady na webu v sekci "jednotky". Často diskutovaná je například otázka podzemních prostor pod letištěm... existují či ne a pokud ano tak v jakém rozsahu?
Zareaguji zde i na Váš druhý příspěvěk z jiného vlákna, ať je to letiště hezky pohromaděVery Happy
FTS 5 byla dle mého názoru na letišti ve Vyškově doma a nebylo to pouze její satelitní letiště. Co se fotek týče, je to velká bída. Pár fotek z období těsně po okupaci existuje, ale ty jsou pokud vím všeobecně známy, objevily se i na několika výstavách historických fotografií.


Dobrý den, pánové jak vypadá britské Mosquito??? Nějaké bližší info...k tomu pilotovi co přežil??? Já o tomto slyším poprvé. Pokud mi dáte dostatečné info myslím že já,kolegové z VH a pánové z VVP Dědice učiníme maximum pro přibližnou lokalizaci místa pádu

_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miloslav Lubínek
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 1.2.2009
Příspěvky: 11
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 20:55    Předmět: Citovat

Zdravím, o tomto případu mi řekl jeden můj kolega před deseti lety, další záznam o tomto je z knihy Mustangy nad Protektorátem od J. Rajlicha str. 42. Citace: Dosud neosvětlen je případ britského Mosquita, které se toho dne zřítilo do německého vojenkého prostoru u Vyškova, z jeho dvoučlenné osádky pilot zahynul, zatímco navigátorovi se podařilo údajně uniknout. Bližší podrobnosti však nejsou dosud známy. Zcela jistě však půjde o britské Mosquito, neboť američané žádný stroj tohoto typu neztratili.
Mělo se jednat o 22. 8. 1944. O tomto incidentu jsem diskutoval na leteckém fóru. Mosquito, dvoumotorové letadlo z velké části dřevěné konstrukce, byl to zřejmě průzkumný let.
Miloš

_________________
Miloš L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miloslav Lubínek
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 1.2.2009
Příspěvky: 11
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 21:29    Předmět: Citovat

Ještě jednou zdravím podzemí tu je bylo po válce, tedy vchody zasipány a zabetonovány. Můžem se někdy sejít ?
_________________
Miloš L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 01, 2009 21:45    Předmět: Citovat

Miloslav Lubínek napsal:
Ještě jednou zdravím podzemí tu je bylo po válce, tedy vchody zasipány a zabetonovány. Můžem se někdy sejít ?


Takže o té zprávě zaslané z Vyškova do Berlína jste pouzte slyšel, pokud tomu dobře rozumím?

Samozřejmě v osobním setkání nevidím problém, pouze nevím zda se chcete setkat jen se mnou či s celým naším kolektivem, to by bylo poněkud složitější Very Happy

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Miloslav Lubínek
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 1.2.2009
Příspěvky: 11
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 02, 2009 17:43    Předmět: Citovat

Tato jedna z doposud neobjasněných havárií spojeneckých letadel na Moravě je předmětem dálnopisné zprávy, kterou dne 22. srpna 1944 v 21.45 hod. odeslalo velitelství letiště Vyškov na RLM do Berlína. Ve zprávě se mimo jiné praví, že velitelství vyškovského letiště potvrzuje sestřely čtyř nepřátelských letounů, k nimž došlo dne 22. srpna 1944 mezi 12.00 až 12.30 hod. Mělo se jednat o dva Mustangy, které se zřítily u Zborovic a u Věžek, o jeden čtyřmotorový bombardér a o těžce poškozené dvoumotorové Mosquito, z něhož jeden letec zahynul a druhý byl na útěku.
Zatímco zřícení dvou Mustangů (Zborovice, Věžky) a Liberátoru (Korytná) byla dalším šetřením potvrzena, na havárii Mosquita se doposud nenašla žádná jiná hlášení ba ani zmínka o exhumaci zahynulého letce, která mohla vyplynout z plánů exhumací.
Proto si myslím, že se ve skutečnosti nejednalo o Mosquito, ale o Mustanga, který se okolo poledne tohoto dne zřítil u Ratíškovic na Hodonínsku. Totiž tato havárie není ve zprávě vůbec zmiňována, ačkoliv k ní došlo v rajonu působnosti vyškovského velitelství.
Toto jsem vypátral na leteckém foru. Jako odpověď mi to nestačí.

_________________
Miloš L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinur
1000. příspěvek
1000. příspěvek

Založen: 4.12.2006
Příspěvky: 378
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: st únor 04, 2009 18:47    Předmět: plechy Citovat

Na jedné ze střelnic se v cílové ploše válejí "hliníkové" plechy z letadla. Snad tam ještě na jaře budou, ale nejspíš to bude z letadla, které sloužilo jako terč (MIG?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Miloslav Lubínek
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 1.2.2009
Příspěvky: 11
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: st únor 04, 2009 21:20    Předmět: Citovat

Zdravím,
může to být rozstřílený MIG nebo taky ne. V podstatě je třeba udělat
ohledání místa a podle částí hliníkováho plechu se dá poměrně přesně určitm zda šlo o letadlo z druhé světové války či nikoliv. Každopádně je to další vodítko vypátrání pravdy. Jeden Mig -19 S ze střelnice máme na letišti v Vyškově.

_________________
Miloš L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Historie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com