Obsah fóra VVP Dědice VVP Dědice
(zejména bunkry)
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trochu jiné navijáky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Zajímavosti a neznámé objekty
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lekker
kecka
kecka

Založen: 22.1.2007
Příspěvky: 216
Bydliště: Podiwitz

PříspěvekZaslal: čt červenec 19, 2007 10:46    Předmět: Citovat

Jirka napsal:
Jde samozřejmě o objekty na Libavé Very Happy Jen mě ve tvém článku na který odkazuješ zarazilo, že používáme "nepřesný" pojem "pixle". Docela by mě zajímalo, zda máš pro tyto objekty lepší a přesnější název Rolling Eyes Je nepochybné, že je to pojem nepůvodní, ovšem souhrnný německý název pro "pixle" mi není znám. Já si dovolím tvrdit, že pojem pixle je mezi odbornou veřejností již vžitý a poměrně výstižný Exclamation


Souhlasím,název pixle je vžitý a nebylo by jistě prakticke ho v tuto chvíli měnit.Ještě možná jeden detail jinak v zajímavém článku-VVP Březina neexistuje-Březina je název území újezdního úřadu,správně je VVP Dědice
Very Happy Cool

_________________
WHO DARES WINS!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blackjack
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 3.3.2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt červenec 19, 2007 19:06    Předmět: Citovat

Jirka napsal:
Jen mě ve tvém článku na který odkazuješ zarazilo, že používáme "nepřesný" pojem "pixle". Docela by mě zajímalo, zda máš pro tyto objekty lepší a přesnější název Rolling Eyes Je nepochybné, že je to pojem nepůvodní, ovšem souhrnný německý název pro "pixle" mi není znám. Já si dovolím tvrdit, že pojem pixle je mezi odbornou veřejností již vžitý a poměrně výstižný Exclamation


Lekker napsal:
Souhlasím,název pixle je vžitý a nebylo by jistě prakticke ho v tuto chvíli měnit.


Nikdo o změně, dnes již možno, bohužel, říci pojmu, nemluvil, tím méně já.
Jen jsem si neodpustil nedotknout se tohoto, a možná teď použiji trochu příkré hodnocení, přímo odstrašujícího a navíc češtinsky nesprávného slova "pixle".
No dovolte, ale to je jako když kdokoliv jmenuje jakékoliv opevnění slovem "bungr".


Osobně se snažím držet pravidla, že pakliže o daném typu (objektu, prefabrikátu, typizovaného prvku atd. atd.) nehovoří archivní materiály či jiné zdroje, nesnažím se mermomocí vytvářet vlastní pojmenování, pro popis musí stačit jen parametry, příp. rozšířený slovní popis (funkce a doba vzniku...).

Velice špatnými příklady, nehodnými následování, jsou třeba názvy jako "vajíčkový úkryt", "pozorovatelna typ kostka" a jiné...

Ad název VVP Dědice - opraveno, díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka
starší kecal
starší kecal

Založen: 3.12.2006
Příspěvky: 558
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: pá červenec 20, 2007 10:51    Předmět: Citovat

Blackjack napsal:
Jirka napsal:
Jen mě ve tvém článku na který odkazuješ zarazilo, že používáme "nepřesný" pojem "pixle". Docela by mě zajímalo, zda máš pro tyto objekty lepší a přesnější název Rolling Eyes Je nepochybné, že je to pojem nepůvodní, ovšem souhrnný německý název pro "pixle" mi není znám. Já si dovolím tvrdit, že pojem pixle je mezi odbornou veřejností již vžitý a poměrně výstižný Exclamation


Lekker napsal:
Souhlasím,název pixle je vžitý a nebylo by jistě prakticke ho v tuto chvíli měnit.


Nikdo o změně, dnes již možno, bohužel, říci pojmu, nemluvil, tím méně já.
Jen jsem si neodpustil nedotknout se tohoto, a možná teď použiji trochu příkré hodnocení, přímo odstrašujícího a navíc češtinsky nesprávného slova "pixle".
No dovolte, ale to je jako když kdokoliv jmenuje jakékoliv opevnění slovem "bungr".


Osobně se snažím držet pravidla, že pakliže o daném typu (objektu, prefabrikátu, typizovaného prvku atd. atd.) nehovoří archivní materiály či jiné zdroje, nesnažím se mermomocí vytvářet vlastní pojmenování, pro popis musí stačit jen parametry, příp. rozšířený slovní popis (funkce a doba vzniku...).

Velice špatnými příklady, nehodnými následování, jsou třeba názvy jako "vajíčkový úkryt", "pozorovatelna typ kostka" a jiné...

Ad název VVP Dědice - opraveno, díky.


Já o změně také nemluvil, nehledě na to, že by to už ani nebylo možné, ale když prostě o pixlích mluvím, tak potřebuji nějaký souhrnný název, protože říkat v hovoru: "německé výcvikové opevnění pro obsluhu terčů" (pokud je to vůbec správně) mi připadá hloupé
Co se týče spisovnosti výrazu, pochází z brněnského hantecu, a ten mi tu považujeme za spisovný (btw od kdy se v našem oboru hledí na jazykovou správnost? Laughing Laughing

_________________
"Když milovat, tak láskou vřelou;
když uhodit, tak pěstí celou"

četař A. Kratochvíl
pěší pluk 6 "Hanácký"
27. 9. 1934
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
brigadyr
KECAL ROKU
KECAL ROKU

Založen: 5.3.2007
Příspěvky: 771
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 20, 2007 16:25    Předmět: Citovat

Není "bungr" jako "bunkr"....osobně rozeznávám řopíky, pěchotní sruby, PIXLE, POKY a to ostatní Smile Přimlouvám se tedy...neberte nám "naše" PIXLE...co na tom, že je to název nepůvodní a možná "nečeský"- ty objekty jsou NĚMECKÉ!!!, hlavně, že si rozumíme....říká někdo v běžné řeči pracně "lehké opevnění vzor 37"?, řekne "řopík"....řekne někdo "úkryt železobetonový ÚŽ-6"?, ne řekne "užatka", řekne někdo "parní lokomotiva řady 310.0"?, ne řekne "kafemlejnek", řekne někdo "univerzální kulomet vz.59L"?, ne řekne "úkáčko" atd, atd, atd.... Buďmě rádi že se našel výraz v jehož používání se všichni shodnem a myslím, že většina z nás ho i ráda používá, je to prostě "slang" a to k bádání na profesionální i amatérské úrovni patří...a dále...nejsme vázání žádnou konvencí, neb jsme to my, kdo si terminologii vytváří Smile Viz další příklad - kamenobetonové československé pevnůstky z 50.let stavěných na západní hranici - název snad ani nemají a řopikáři jim krásně řikají ŘOPOKY!....a že by jim to někdo vyčítal....ostatně pokud paměť má chabá mě neklame (teď si ale nejsem opravdu jistý) mám za to že ten výraz byl použit i v jednom oficiálním odborném periodiku...
_________________
O dobré opevnění se nikdy nebojuje, dobré opevnění se obchází.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Blackjack
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 3.3.2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá červenec 20, 2007 21:59    Předmět: Citovat

Jirka napsal:
(btw od kdy se v našem oboru hledí na jazykovou správnost? Laughing Laughing


Rolling Eyes Crying or Very sad Confused
Od kdy se někde v oficiálním, natož pak vědeckém styku, na jazykovou správnost nehledí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Blackjack
přispěvatel na zkoušku
přispěvatel na zkoušku

Založen: 3.3.2007
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá červenec 20, 2007 22:04    Předmět: Citovat

brigadyr napsal:
Není "bungr" jako "bunkr"....osobně rozeznávám řopíky, pěchotní sruby, PIXLE, POKY a to ostatní Smile Přimlouvám se tedy...neberte nám "naše" PIXLE...co na tom, že je to název nepůvodní a možná "nečeský"- ty objekty jsou NĚMECKÉ!!!, hlavně, že si rozumíme....říká někdo v běžné řeči pracně "lehké opevnění vzor 37"?, řekne "řopík"....řekne někdo "úkryt železobetonový ÚŽ-6"?, ne řekne "užatka", řekne někdo "parní lokomotiva řady 310.0"?, ne řekne "kafemlejnek", řekne někdo "univerzální kulomet vz.59L"?, ne řekne "úkáčko" atd, atd, atd....


Jistě, mezi řečí samozřejmě, a je to tak správně.
Ale veřejně, natož pak při publikaci badatelských výsledků?

Ne, nikomu jsem nechtěl brát název "pixle", ale nedalo mi to, a alespoň takhle jsem si postěžoval. Neberte to ve zlém, diskuze je prostředkem pokroku ve vědění.

Avšak nebuďme pesimisté, jsou stále někteří přispivatelé (i zde na foru), kteří se drží české slovesnosti jako jedné z tradic a je pak radost takové příspěvky číst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra VVP Dědice -> Zajímavosti a neznámé objekty Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžete stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com